Özellikler:

Çimento esaslı olması ve yapısında özel katkılar bulunması nedeniyle mükemmel buhar geçirgenliğine sahiptir. Uygulandığı yüzeylerde tam uyum ve yüksek aderans sağlar. Çatlama ve dökülme yapmaz. Su itici özellik gösterdiğinden suya ve neme karşı direnci yüksektir.

Ambalaj:

25 Kg.lık polietilen veya kraft torbalar içerisinde kuru toz olarak ambalajlanmıştır.

Uygulanacak Yüzeyler:

Beton Tesviye Harcı; brüt beton, gaz beton ve ince kaba sıva gibi mineral esaslı yüzeylerin daha önceden düzeltilmiş olmasına rağmen sonradan oluşan kılcal çatlamaların tesviye edilmesinde kullanılır. Brüt beton üzerindeki hava kabarcıklarının doldurulmasında ve cephelerdeki yüzeysel hataların düzeltilerek çok düzgün yüzey oluşturulmasında güvenle kullanılır.

Tüketim:

Tüketim miktarı değişkendir. Her katta Beton Tesviye Harcı, 1 - 2 kg/m2 tüketilir.

Depolama:

Depolama sırasında dış tesirlerden özellikle rutubetten korunmalı ve 10 sıradan fazla istiflenmemelidir. Depolama ömrü kuru bir yerde ağızları kapalı olmak şartı ile 6 aydır.

Uygulama Tekniği:

Uygulamaya başlamadan önce yüzey; toz, kir, yağ gibi yapışmayı önleyici maddelerden arındırılmış olmalıdır. Eğer alt katta boya tabakası varsa tamamen kazınmalıdır. Yüzeydeki geniş delikler Beton Tamir Macunu ile doldurularak düzeltilmelidir. 25 kg.'lık kuru harç içine yaklaşık olarak 6-7 lt. su ilave edilir. Temiz su yavaş yavaş eklenerek topak kalmayacak şekilde iyice karıştırılır. Karıştırıcı matkap ucu kullanılması (düşük devirli, max. 400 d/dk.) tavsiye edilir. Karışım 10-15 dk. reaksiyon için bekletilir. Tekrar karıştırılarak kullanıma hazır hale getirilir. Beton Tesviye Harcı, özel geniş spatula veya mala ile sürülür. İstenilen düzgünlük tek katta elde edilemez ise kat olarak uygulanır. Ancak bu durumda ilk katın sertleşmesini beklemek gereklidir. Kuru havalarda uygulamayı takip eden günlerde yüzeyler nemlendirilir. Hazırlanan harç 3 saat içerisinde tüketilmelidir. Kullanıma ara verildiğinde sertleşen harç tekrar kullanılmamalıdır. Yukarıda bahsedilen değerler ortalama 23 °C sıcaklık ve %50 nem oranına göre verilmiştir. Yazın sıcak havalarda uygulanacak yüzey ıslatılmalıdır. Beton Tesviye Harcı uygulaması yapıldıktan sonra iyice sertleşmeden üzerine hiçbir işlem yapılmamalıdır. Malzemenin kısmi priz yapma süresi 1 haftadır. Tamamen priz yapması için 28 gün geçmelidir. Çatlak kısımların tamirinde alkaliye karşı emprenye edilmiş cam elyaf kanaviçe ile kullanılmalıdır.